top of page
חיפוש

"קרצופלכים" או ויסות בשלושה שלבים

שישי באמת שמח, בבוקר ראיתי קשתות בחלון, ואחר כך באו לבקר זוג הצופיות שאני חובבת. עכשיו הלזניה של ארוחת הערב בשלבי הכנה וממלאת את הבית בריח של טעים. אז כל מה שנשאר לעשות הוא לחלוק איתכן סיפור משמח, ואנחנו מסודרות!


"יש לכם אלימות במשפחה" אמרתי לניר וכרמל מבעד לזום המשובש. חלקכם בטח חושבים "מה, באמת צריך להגיד להורים שיש להם אלימות במשפחה? מה, הם לא שמו לב?" אז זהו, שלפעמים צריך, כמו שאנחנו אומרים בפיבוט "להכריז אירוע".

איך מישהו יכול שלא לשים לב שיש לו אלימות במשפחה? זה קורה לפעמים בגלל עיוורון שגרתי. כן, גם זה ביטוי שלנו אנשים חווים את היומיום שלהם וקשה להם להתרחק ממנו מספיק כדי לדווח לעצמם מה בדיוק קורה.

פעמים רבות אנשים גם לא מצפים שניתן יהיה לעזור להם, והם מתביישים ומיואשים שלא הצליחו לפתור את הנושא בעצמם, כי מה, הם לא הורים מוצלחים?


ניר וכרמל הם זוג הורים בשנות השלושים לחייהם, שהחליטו לקחת את שני ילדיהם, דני בן השמונה ולונה בת החמש, ולחפש ארץ אחרת לגור בה. הם זזים מארץ לארץ ו"טועמים" אפשרויות, אבל במקום טיול חווייתי ומגבש, הם חווים תלאות וקשיים. דני מלא מצוקות וקשיים, מה שהופך את החוויה של כל המשפחה למתוחה, קשה ומייאשת.

לדני היו בעיות מילדותו המוקדמת, ההורים ניסו מסגרות חינוך אלטרנטיביות וחינוך ביתי ולפעמים היה נראה שהמצב פחות גרוע, אבל באיזשהו שלב פסיכיאטר איבחן אותו כסובל מהפרעת חרדה כללית, שאני יכולה להגיד לכם כמה דברים עליה אבל החשוב ביותר הוא; כשלילד יש חרדה יש סבירות גבוהה שזה בגלל שיש פער בין מה שהעולם דורש ממנו לבין מה שהוא מצליח לעשות.

במקרה של דני, התברר די מהר שיש לו יכולת חשיבה מאד מרשימה בתחומים מסוימים כמו חשיבה טהורה של מתמטיקה או משחקי מילים או זיכרון פרטים, ומאד חלשה בתחומים אחרים כמו להבין מצבים וחוקיות לא מילולית שלהם. כילד סובל מחרדה, הוא פעמים רבות פועל באחת משלוש דרכים עיקריות; מלחמה, בריחה וקפיאה. דני פועל במלחמה, הוא תוקף מה שהוא תופס כמקור המצוקה שלו, בדרך כלל האדם המוכר הקרוב אליו.

מתי עולה חרדה ותוקפנות אצל דני? כשקורה דבר, נגיד תוכניות משתנות, הוא רוצה דבר וההורים לא מרשים, חם מדי או משהו פוגע בו באיזושהי צורה, די הרבה פעמים ביום. וכשקורה הדבר הזה המתסכל או הלא מובן או המבהיל מבחינתו, דני מתמלא ברגש קשה כמו תסכול או עצב ואז מאשים מישהו או משהו ומכה את האדם הקרוב אליו, ההורים, אחותו וכל אחד ואחת אחרים שנראה לו שאחראים לכאב שלו.

"אבל איך נעשה את זה? איך נגרום לו להפסיק להכות כשהוא נבהל? אמרה כרמל ביאוש, "אנחנו ממש מנסים, אבל זה לא עובד, הוא מכה אותנו ואת אחותו ואפילו קשה למצוא בייביסיטר כי הוא מכה גם אותה".

"בנחישות וברגישות" אמרתי בחיוך. החלק של הנחישות הוא ההחלטה החד משמעית שתחליטו שאתם לא תאפשרו אלימות ופגיעה בשום מצב. קוראים לזה בפיבוט "שמירה והגנה" וזו כמעט תמיד המטרה הראשונה במעלה בכל מצב שהוא. החלק השני הוא הרגישות – ההבנה איך לעזור לדני ללמוד כישורים אחרים להתמודדות, איך לעזור לו להבין את המצב ולצלוח אותו.

הסברתי שכדי לעזור לדני, אני אלמד אותם איך לדבר איתו על מה שהולך לקרות, הם ילמדו ביחד את החלופה ויתאמנו בה, ואז הם יוכלו לנהל אירוע בזמן אמיתי ולמנוע אלימות.

עברנו על סוגי המקרים השונים שיכולים לקרות לדני, והכנו הסבר לכל מצב. ההסבר עסק במה קרה לדני ואיך הוא מרגיש. קוראים לזה בפיבוט "ויסות בשלושה שלבים". בוויסות בשלושה שלבים, אנחנו מספרים לאדם מה קרה לו, נגיד במקרה של דני "קיבלת מכה ונבהלת ומייד חשבת שבטח מישהו היכה אותך בכוונה ואז חיפשת מי יכול להיות זה שבאשמתו זה קרה ולהעניש אותו". "עכשיו בואו נחפש משהו אחר לעשות. בואו נמצא קללה מיוחדת שתביע כמה חמור המצב. זו תהיה קללה שרק המשפחה שלכם מכירה, ולפי כמות האותיות שיש בקללה אפשר יהיה להבין כמה גרוע אתה מרגיש". "זה רעיון מעולה" אמרו ההורים ביחד "כי דני ממש אוהב לשחק עם מילים ואותיות"..

"אתם יודעים מה היתרונות של קללות בג'יבריש שרק אתם מכירים ושצריך לחשוב איזו מהן לבחור לפי האורך?" שאלתי בחיוך, "מה?" שאלו ההורים, "שכדי לחשוב על איזו קללה לבחור, דני יהיה צריך להפעיל את החלק החושב והמווסת של המוח המעולה שלו, וכך הוא יווסת את עצמו, וגם לא תצטרכו לדאוג שהוא יצעק קללות שאנשים אחרים מבינים".

ההורים הלכו וחזרו לפגישה הבאה צוחקים. "זה עבד?" שאלתי, עוד לפני שאמרתי שלום,

"כן" אמרה כרמל "אבל היו צחוקים, כי אני שכחתי איזו מילה בדיוק מבטאת איזו חומרת מצב ואז כשהוא אמר "קרצופלכים" בזמן האמיתי וביקשתי ממנו להזכיר לי איזו דרגת חומרה המילה הזו, הוא התעצבן לרגע, אבל אז צחקנו פתאום נורא ואז הוא כבר ממש לא כעס ושנינו שרנו ברחוב "קרצופלכים, קרצופלכים ואחר כך המשכנו לגלידריה הקרובה לחגוג את זה שהצלחנו להשתמש בשיטה המיוחדת שלנו במקום מכות, ממש כמו שאמרת לנו."


שבת שלום, שתצחקו מלא ותאכלו אוכל טעים ותחגגו הישגים! בתמונה: עוגיות של יום שישי צילמה Betina Levi

18 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page